Nocna Ściema: Pół tysiąca rekordów świata

img_1739
Biegacze tuż przed startem, fot. Alex

Nocne Ściemnianie w 2016 roku przeszło już do historii. Tegoroczna edycja ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po raz kolejny padło kilkaset rekordów świata. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy zapowiadają, że za rok ponownie zarwą noc, aby poprawiać rekordy świata. Atmosfera była po prostu fantastyczna.

W szóstej edycji organizatorzy zdecydowali się na odważny krok zmiany trasy. Dotychczas biegacze musieli wybiegać cztery okrążenia w półmaratonie i osiem w maratonie. W bieżącym roku długość jednego okrążenia została wydłużona o dwa kilometry, co spowodowało, że na krótszym dystansie ilość okrążeń została zmniejszona do trzech, a w maratonie do sześciu.

Zmiana okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy chwalili przede wszystkim znakomite ostatnie dwa kilometry każdego okrążenia. Najszybszy w maratonie okazał się Andrzej Witek z Wrocławia, który ustanowił rekord Nocnej Ściemy na poziomie 1 godziny 32 minut i 51 sekund. Drugi na mecie pojawił się Dmitro Kononow z Ługańska (Ukraina), a na trzeciej pozycji Jacek Kwieciński z Wejherowa. Barierę dwóch godzin złamało dziewięciu maratończyków.

Wśród kobiet do granicy 2 godzin najbardziej zbliżyła się Ewa Huryń ze Szczecina (Polmotor Subaru Team) – 2h04’19″* – poprawiając swój najlepszy wynik z 2014 roku o ponad 6 minut, co oczywiście jest „rekordem świata”. Szybciej od rekordu świata pobiegła również druga wśród kobiet Magda Witkiewicz z Białogardu uzyskując czas 2h12’33″*. Podium wypełniła Ania Koziarska z Elbląga.

Trudy półmaratonu najlepiej w biegu zniosła Nikolina Szurgocińska z Gryfina pokonując dystans 21 kilometrów w imponującym czasie 26’19″*, druga Kamila Łagutko z Darłowa zakończyła bieg po 30’40″*, a trzecia Beata Pokrzywińska-Osior dobiegła 17 sekund później. Rekordy świata kobiet dla tego dystansu poprawiło aż 106 Pań!

Półmaraton mężczyzn najszybciej wybiegał Witalij Marynycz z Ostrowa Wielkopolskiego. Na mecie był już po 12 minutach i 26 sekundach. Drugi – Mateusz Witkowski z Koszalina (zwycięzca 2015) – wbiegł na metę po 13’50″*, a trzeci Bartek Osior z Wydmin ukończył „połówkę” 11 sekund później – 14’01″*. Rekordy Świata padły łupem 381 mężczyzn.

Łącznie rekordy świata ustanowiło 498 uczestników. Linię mety przekroczyło w sumie blisko 950 biegaczy z całego Kraju.

Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na siódmą edycję Nocnej Ściemy, która odbędzie się 29 października 2017. Start oczywiście o drugiej w nocy.

 

Dodaj komentarz