Żak z awansem do II ligi!

Przed sezonem 2018/19 mało kto wierzył, że drużyna Żaka Koszalin wywalczy awans do drugiej ligi. Ten sukces stał się faktem w niedzielę 28 kwietnia. Już oficjalnie możemy powiedzieć, że prowadzony przez Jacka Imiołka zespół wywalczył upragniony awans do II ligi.

Przygotowania Żak jak zawsze rozpoczynał w sierpniu,nikt wtedy się nie spodziewał że koszalinianie będę w stanie coś takiego osiągnąć.
Pierwszy mecz w sezonie Żak zagrał z Basketem Koszalin,pamiętne derby były rozgrywane przy pełnej hali. KoSiR był wypełniony,a dużo ludzi stało w wolnych miejscach, aby zobaczyć ten mecz,każdy był przekonany że drużyna Basketu zdominuje Żaka fizycznie i przeważy umiejętnościami. Pierwszy gwizdek zabrzmiał ,a podopieczni Jacka Imiołka od początku dominowali, trójki wpadały,obrona była niesamowita i tym sposobem Żak wygrał 95-68.

W sezonie zasadniczym udało się osiągnąć bilans 5-1. Żak awansował z pierwszego miejsca do meczów z wielkopolska,tam czekały na koszalinian zespoły Pyry Poznań,AZS Politechnika Poznańska i Basket Piła, każda ekipa pokazała dobry poziom w tych rozgrywkach, pierwszy mecz Żak wygrał z Pyrą Poznań 75-70. Niestety potem było gorzej,z Politechniką Poznańską porażka 91-101 i z Basketem Piła 89-108. Nie wyglądało to ciekawie,ponieważ awansować mogły tylko 3 ekipy.

Koszalinianie pojechali na rewanże do Poznania i Piły w…9-osobowym składzie,niestety kontuzje i inne problemy to coś co jest częste w sporcie,najważniejsze jest to,że nie stracono mobilizacji i wyszli na parkiet wygrywając pierwszy mecz z Pyrą Poznań 66-58,brakowało jednego zwycięstwa,aby awansować do półfinałów, Niestety przyszła porażka z Politechniką Poznańską aż 84-45 i wydawało się, że to już koniec marzeń. Jednak po meczu koszykarze Żaka zobaczyli zwycięstwo Pyry z King BC Szczecin 95-88, to oznaczało, że mecz z Piłą będzie meczem o wszystko, a mecz z Piłą był niesamowity, Żak w pewnym momencie przegrywał nawet 13-stoma punktami,by dogonić rywala i w ostatniej akcji zwyciężyć celną trójką Michała Dudka. KOszalin wygrał ostatecznie 97-94.

Półfinały Żak zorganizował w Koszalinie. Przyjechały zespoły z Kobierzyc,Rybnika i Krakowa. Historia już nie tak dramatyczna jak na wyjeździe w Poznaniu, bo w końcu Jacek Imiołek miał do dyspozycji pełny skład. Zwycięstwo z Kobierzycami i Krakowem zapewniły awans do turnieju finałowego o awans do II ligi.

Finały

Miejsce o którym marzyli. Wrocław został organizatorem tego wydarzenia i Żak trafił w grupie dobrze na znany zespół King BC Szczecin, AZS Uniwersytet Warszawski Warszawa i HES Wrocław.

Mecz z King BC Szczecin był na styku. Udało się wygrać 87-81. Żak był już bardzo blisko awansu, potrzebne było jeszcze jedno zwycięstwo. Mecz z AZS UW Warszawa dzień później był meczem z nieba do piekła..i z powrotem do nieba, nam się wygrać 61-60, mimo słabej 4 kwarty i zdobytych w niej tylko 6 punktów.

Koszalinianie oczekiwali na końcowy wynik spotkania HES Basketball Wrocław z King BC Szczecin, ponieważ zwycięstwo drużyny z Wrocławia dawałoby awans już dzień przed zakończonymi rozgrywkami. Niestety tak się nie stało.

W Ostatnim dniu swój mecz przed Żakiem grali AZS UW Warszawa i King BC Szczecin, mecz był wyrównany do połowy,potem Warszawa odjechała i wygrała,

Już przed ostatnim meczem Żak cieszył się z awansu. W ostatnim meczu zagrali zawodnicy, którzy wcześniej dostawali mniej minut i mimo bolesnej porazki 55-106. Żak mógł w końcu cieszyć się z tego o czym marzył kilka miesięcy wcześniej…

Żak Koszalin: Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierali! Było was tyle na naszych meczach,że osobiście byśmy godzinami wam musieli dziękować, bez was byśmy tego nie mieli,daliście na meczach nam mega kopa aby osiągnąć ten sukces.

Historyczny skład Żaka:

 • Eryk Naczlenis (C)
 • Paweł Czubak
 • Damian Bartecki
 • Michał Dudek
 • Dominik Piotrowicz
 • Igor Gierłowski
 • Paweł Szamrej
 • Mateusz Witkowski
 • Dominik Grynkiewicz
 • Eryk Borowski
 • Kacper Jaśkiewicz
 • Adam Kowal
 • Damian Bernacki
 • Adrian Kwaterski
 • Paweł Iwanisik

Trener: Jack Imiolek