III liga: Wracają na boiska

Z zimowego snu budzą się zespoły trzeciej ligi grupa druga. Będzie to inna wiosna, niż te, które znamy z poprzednich sezonów trzeciej ligi. Przed zespołami po cztery spotkania pierwszej rundy, po czym nastąpi podział na grupę walczącą o awans i na grupę walczącą o utrzymania. Duże szanse na znalezienie się w grupie zespołów walczących o czołowe lokaty jest Bałtyk Koszalin, przed Gwardią Koszalin zapowiada się bardzo ciężka walka o utrzymanie się w gronie trzecioligowców.

Po rozegraniu 21 kolejek liga zostanie podzielona na grupę mistrzowską (miejsca 1-8) i spadkową (9-22). Drużyny z grupy mistrzowskiej rozegrają w rundzie rewanżowej mecz i rewanż, a z grupy spadkowej 1 mecz.

Zwycięzca III ligi uzyska bezpośredni awans do II ligi.

Zgodnie z regulaminem z III ligi spadnie 7 ostatnich zespołów, Ta ilość zostanie zwiększona o drużyny, które spadną z II ligi z województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

– Awans uzyska ktoś z trójki Radunia Świt Polonia Środa- stawiam na Radunię. Świt podejmie walkę o drugą ligę i będzie blisko, ale czegoś zawsze brakuje. Chyba że teraz się im uda, czego im życzę.- typuje Wojciech Polakowski, były szkoleniowiec m.in. Świtu Skolwin, Gwardii Koszalin oraz Bałtyku Koszallin

Na cztery kolejki przed zakończeniem rundy jesiennej podopieczni Mariusza Lenartowicza zajmują siódmą lokatę. Bałtyk posiada zaledwie punkt przewagi nad dziewiątą Elaną Toruń i dwa punkty nad kołobrzeską Kotwicą. – Bałtyk, nawet jeżeli utrzyma się w ósemce, o co będzie ciężko — walczą z kołobrzeską Kotwicą. To na pewno nie powalczy o awans. – dodaje Polakowski.

Zmagania Bałtyk wznowi od starcia z liderem Radunia Stężyca, następnie zmierzy się z aktualnym wiceliderem Polonią Środa Wielkopolska, po czym przyjdą łatwiejsze spotkania z Chemikiem Police (aktualnie 20-zespół ligi) oraz z Pomorzaninem Toruń (18 lokata aktualnie).

Koszalińska Gwardia zajmuje obecnie odległe siedemnaste miejsce i do miejsca bezpiecznego traci obecnie jedenaście punktów (red. mowa o najczarniejszym scenariuszu, gdzie z ligi spadnie 9-10 zespołów). – Jeżeli z drugiej ligi spadną dwie lub więcej drużyn do naszej 3 ligi. To Gwardia ma nikłe szanse na utrzymanie , ale się nie podda. – twierdzi były szkoleniowiec koszalińskich drużyn.

Zanim dojdzie do podziału na grupę mistrzowską i spadkową, to koszalinianie zmierzą się z zamykającym tabelę Mieszkiem Gniezno, jedenastą Jarotą Jarocin, dziewiątą Elaną Toruń oraz przedostatnim w tabeli Górnikiem Konin. Terminarz wydaje się sprzyjać Gwardii. Najbardziej optymistyczna wersja, ale mało realna zarazem jest taka, że zespół Łukasza Drożdżala w czterech spotkaniach zdobywa dwanaście punktów i rzutem na taśmę melduje się w ósemce i zapewnia sobie utrzymanie już w marcu.

Zapytaliśmy, również Wojciecha Polakowskiego, czy kiedyś powróci na „trzecioligową ławkę” – Na razie od paru lat pracuję z młodzieżą. Myślę, że z sukcesami, spełniam się, a to najważniejsze. Lubię tą Naszą kopaną , może się kiedyś doczekam 2 ligi w Koszalinie z moim skromnym udziałem. Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa. Mam kontakt z Trenerem Mirkiem Skórka ( jeszcze mu się chce;)), który jest dla mnie mentorem więc wszystko możliwe.

Którego z obecnych zawodników koszalińskich drużyn obecnie, Pan Wojciech wyróżnił?
Bartek Putno i Dawid Gruchała-Węsierski, na razie Putno w Kaliszu a Gruchała kontuzja. Oskar Pogorzelec to 50% Bałtyku. Gwardia ma solidny i wyrównany zespół wielu młodych może ktoś wystrzeli. Problem polega na tym, że grają defensywnie trudno się pokazać szczególnie młodym.

Dodajmy, że obecnie Wojciech Polakowski szkoli młodzież w darłowskim klubie Orlik, z którego wywodzi się m.in. Hubert Idasiak, zawodnik włoskiego Napoli. – Hubert jest wychowankiem Orlika i moim spełnieniem w 100%. Taki transfer może się już nie powtórzyć w sensie taki klub. Szkoda, że był tylko 2 lata w Pogoni, „przykleili” sobie chłopaka oczywiście tam też się wiele nauczył, ale nie przeceniajmy ich roli. (red. Idasiak w 2016 roku przeniósł się z Darłowa do AP Pogoń Szczecin). Pod skrzydłami Wojciecha Polakowskiego trenował , także Kacper Kozłowski (wychowanek Bałtyku Koszalin i najbardziej niedocenionego Trenera Kuby Husejki. Kacper w Pogoni jest już dość długo.

Czy w Darłowie niedługo będą nowe perełki?- Pewnie m.in. Krystian Ryfa obecnie gra w 4 lidze, ale wierzę, że rozwinie się jeszcze. Trudno będzie powtórzyć wyczyn Huberta, ale On jest dla nich natchnieniem i tym, że można jednak.

Terminarze koszalińskich klubów:
Bałtyk Koszalin:

03-06 11:00 (u siebie) Radunia Stężyca
03-13 14:00 (wyjazd) Polonia Środa Wielkopolska
03-20 11:00 (u siebie) Chemik Police
03-27 14:00 (wyjazd) Pomorzanin Toruń

Gwardia Koszalin:
03-06 14:00 (u siebie) Mieszko Gniezno
03-13 15:30 (wyjazd) Jarota Jarocin
03-20 14:00 (u siebie) Elana Toruń
03-27 14:00 (wyjazd) Górnik Konin