Hołub-Kowalik złota w sztafecie!

BERLIN 11.08.2018 24. MISTRZOSTWA EUROPY BERLIN 24 EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS 2018  NZ MALGORZATA HOLUB PATRYCJA WYCISZKIEWICZ JUSTYNA SWIETY IGA BAUMGART FOT MAREK BICZYK PZLA

BERLIN 11.08.2018
24. MISTRZOSTWA EUROPY BERLIN
24 EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS 2018
NZ MALGORZATA HOLUB PATRYCJA WYCISZKIEWICZ JUSTYNA SWIETY IGA BAUMGART
FOT MAREK BICZYK PZLA

Reprezentantka Bałtyku Koszalin razem z kadrowymi koleżankami: Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart-Witan oraz Justyna Święty-Ersetic dokonała historycznego sukcesu, bowiem jest to pierwsze złoto polskiej sztafety w Mistrzostwach Starego Kontynentu.


Polska do 2018 roku miała na swoim koncie cztery medale w sztafecie 4×400 metrów, ale w 2006, 2002, 1886 oraz w 1974 biało-czerwona sztafeta zdobywała brązowe medale. Sobotnie złoto jest pierwszym w historii startów Polek w mistrzostwach Europy.

Program mistrzostw nie był łaskawy dla Polek, bowiem był tak zaplanowany, że niewiele ponad godzinę po finale biegu na 400 metrów rozegrana zostanie ostateczna walka o triumf w sztafecie. Biało-czerwone interweniował, ale nic to nie dało. Po indywidualnym finale Justyna Święty-Ersetic, która indywidualnie zdobyła złoto w biegu na 400 metrów była potwornie zmęczona. Justyna zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować w biegu sztafetowym. W podobnej sytuacji była Iga Baumgart-Witan, która indywidualnie zajęła piąte miejsce.

Aniołki Aleksandra Matusińskiego w finale były liderkami przed ostatnią zmianą. W ostatniej zmianie biegła złota Justyna Święty-Ersetic, Polka bardzo szybko została doścignięta i wyprzedzona przez Francuzkę. Odparła atak i wyprowadziła polski zespół ponownie na pozycję liderek. Na metę wpadła niebywale szczęśliwa i zmęczona. Złoto Polki wywalczyły uzyskując 3:26.59.

Srebro dla Francuzek a brąz dla Wielkiej Brytanii.