VI Gala Biegaczy RUNking 2023

W sobotę 9 grudnia odbyła się nasza impreza roku – podsumowanie biegowego roku, czyli VI Gala Biegaczy RUNking 2023. Ponownie uroczystość przypadła do gustu biegaczom i biegaczkom.

Kolejny raz nie zabrakło akcentów kultury – tym, razem drugi rok z rzędu uroczystość otworzyła utalentowana – Amelia Zoruk-Głowacka, za co ogromnie dziękujemy i kłaniamy się do stóp.
Następnie mieliśmy przejść do podsumowania Sianowskiej 5, ale właśnie… w listopadzie wydarzyło się coś — obok czego nie mogliśmy przejść obojętnie.


Po raz pierwszy i możliwe, że nie ostatni wręczyliśmy wyróżnienie w kategorii „Biegowy bohater” — nagroda trafiła do Piotra Sklenarskiego, który oprócz tego, że jest biegaczem — przede wszystkim jest wychowawcą w internacie Zespołu Szkół numer 10 w Koszalinie. 19 listopada podczas swojego dyżury omal nie stracił życia. W godzinach wieczornych do placówki wtargnął agresywny mężczyzna. W obronie uczniów stanął pan Piotr, który przez ponad godzinę był katowany przez nieproszonego gościa. Dzięki swojej odwadze uchronił uczniów ZS nr 10 – wielkie brawa Panie Piotrze! Nagrodę wsparł Gabinet Urologiczny – Krzysztofa Krupińskiego.

Uroczystość zorganizowaliśmy (Stowarzyszenie Sportowiec Koszalin) wspólnie z Pomorze Zachodnie oraz Powiatem Koszalińskim.
Podziękowania należą się niezawodnym partnerom
Połczyńskie Piwo, S-metal Piotr Siwiec, Dega
4MEN, Herkules, Centrum Rekreacji Forma, Łap Nas, Koszalińskie Centrum Stopy, Dune Beach Resort, U Szybkiego, Przestrzeń Inspiracji Izabela Soya, A’lalique Salon Kosmetyczny, Homanit Arena, Poradnia dietetyczna Marta Pawelec, Polar, MK Butik, Krowa Burger, Green Koszalin, Uno Koszalin, Stor Koszalin, Trusi Nalis, Aleks Fotografia.

Ceremonię nagradzania rozpoczęliśmy od podsumowania drugiego sezonu SianRun Tour. Jako pierwsze nagrodzone zostały najlepsze Panie i najlepsi Panowie z Gminy Sianów :
Sianrun Tour 2023 – Sianowska 5

Najlepsze Panie z g.Sianów:
1. Paulina Pietrzyk
2. Ewelina Grabarek
3. Marta Dumańska

Najlepsi Panowie z g.Sianów:
1. Michał Waleński
2. Mariusz Malinowski
3.Szymon Tralewski

Następnie płynnie przeszliśmy do podsumowania klasyfikacji generalnej całego sezonu Sianrun Tour 2023 – Sianowska 5.

Panie:
Trzecie miejsce wśród kobiet wywalczyła – Paulina Pietrzyk
Na drugim miejscu uplasowała się – Joanna Fedorczak.
Triumfatorką drugiego sezonu SianRun okazała się Agnieszka Konkel, która obroniła tytuł wywalczony przed rokiem!
Panowie:
Na trzecim miejscu uplasował się Michał Waleński.
Druga lokata należała do Wojciecha Smagowskiego, który obronił swoją lokatę z pierwszego sezonu.
Najlepszym zawodnikiem SianRUN tour 2023 był Łukasz Fedorczak, który obronił tytuł wywalczony przed rokiem.

Następnie nie tracąc cennego czasu, przeszliśmy płynnie do podsumowania już szóstego sezonu RUNking-u. Przez cały rok zawodnicy zdobywali punkty w 34 zawodach zaliczanych do Runkingu, a były to zawody w następujących miejscowościach: w Szczecinku, Miastku, Ustce, Ustroniu Morskim, Koszalinie, , Świdwinie, Karlinie, Połczyn Zdrój, Sławnie, Darłowie, Sławsku, Tychowie oraz w Sianowie.
W całym sezonie Punty zdobyło 462 zawodników oraz 284 zawodników.
Nagradzania rozpoczęliśmy od zawodniczki i zawodnika z miejsc 10 itd. Itd.

Na dziesiątej lokacie uplasowała się Kaja Delewska, która zdominowała rywalizacjię w Grand Prix Ustka, gdzie wygrała wszystkie trzy biegi. – po raz pierwszy w najlepszej 10.
U panów na 10 miejscu znalazł się Mateusz Witkowski, który w minionym sezonie był najlepszy m.in. w Mistrzostwach Koszalina na 5000 metrów. – po raz pierwszy w najlepszej 10.

Na 9 miejscu sezon zakończyła Weronika Spolska, która wygrała m.in. dłuższy dystans koszalińskiego Biegu Górskiego oraz wygrała ostatnią Sianowską 5. Dodajmy, że Weronika, po raz trzeci znalazła się w naszym zestawieniu.
Dziewiąte miejsce należało, również do Tomasza Picka, który przez cały sezon systematycznie zbierał „punkty”. Dodajmy, że to już czwarty rok z rzędu, kiedy Tomek jest w najlepszej dziesiątce.

Równa forma, zaprowadziła do miejsca ósmego, również Karolinę Grunwald, która już trzeci rok znajduje się w zestawieniu.
U panów ósma lokata należała do najlepszego zawodnika dłuższego dystansu koszalińskiego Biegu Górskiego, a także jednego z naszych partnerów – Arkadiusza Kozaka – po raz pierwszy w najlepszej 10.

Dobre występy na Sianowskiej 5, dały Natalii Więsek miejsce siódme. Jest to jednocześnie debiut Natalii w końcowej klasyfikacji RUNking-u.
U panów na siódmej lokacie sezon zakończył – Adrian Kępka, którego nagradzaliśmy już po raz PIĄTY!

Szóste miejsce wśród kobiet wywalczyła Małgorzata Krzewińska — można powiedzieć „legenda RUNking-u”, która jako jedyna była nagradzana na każdej naszej gali!
Na szóstej lokacie sezon zakończył Patryk Błaszczyk, który zadebiutował w naszej zabawie – Patryk zdominował rywalizację w Grand Prix Ustka.

Na piątym miejscu sezon zakończyła triumfatorka m.in. Ustrońskiej Dyszki, Biegu Politechniki oraz Sianowskiego Biegu Godzinnego – Małgorzata Krynicka-Grzyb. Dodajmy, że Gosia triumfowała w naszej zabawie w 2020 roku oraz już czwarty raz zakończyła sezon w 10.
Wysoka równa forma przez cały sezon, pozwoliła Michałowi Waleńskiemu zakończyć rok na piątej lokacie. Michał w najlepszej dziesiątce znalazł się trzeci rok z rzędu.

Czwartą kobietą szóstego sezonu RUNking-u okazała się Aleksandra Giedrowicz, która z dobrej strony prezentowała się m.in. na Sianowskiej 5. Dla Aleksandry to debiut w „10” RUNking-u.
Czwartym mężczyzną VI sezonu okazał się Wojciech Smagowski, który poprawił lokatę z 2022 roku, wówczas sezon zakończył na szóstym miejscu. Był to drugi rok, kiedy Wojciech znalazł się w najlepszej dziesiątce.

Na najniższy stopień podium wdrapała się debiutantka, która przed rokiem zapowiadała, że w VI sezonie wskoczy na podium i dokonała tego w rewelacyjnym stylu – Joanna Fedorczak trzecią kobietą VI sezonu! – Debiut w zestawieniu.

Świetny sezon miał, również za sobą Eryk Witkiewicz, który po raz pierwszy wdrapał się do najlepszej dziesiątki i to od razu na trzecie miejsce. Dodajmy, że Eryk w minionym sezonie zajął drugie miejsce podczas Karlińskiego Biegu Morsa.

Znakomita równa forma przez cały rok na drugie miejsce zaprowadziła Agnieszkę Drabkowska, która w minionym sezonie była druga w Mistrzostwach Koszalina na 5000 metrów, druga podczas Ustrońskiej Dyszce, trzecia podczas Biegu papieskiego, trzecia w Półmaratonie Pętli Tatrzańskiej, druga w Sianowskim Biegu Godzinnego. Jednocześnie to debiut Agnieszki w najlepszej 10 RUNking-u.
Wyśmienity rok, również za Łukaszem Fedorczakiem, trzeci w piątym sezonie RUNking-u, a teraz zajął drugą lokatę. Łukasz w zakończonym sezonie triumfował w generalnej klasyfikacji SIANRUN oraz triumfował w Biegu Morsa w Karlinie. Drugi raz w najlepszej 10!

Kolejny rok pełny miejsc na podium ma za sobą triumfatorka VI sezonu RUNking-u – Agnieszka Konkel. Wspomniana zawodniczka triumfowała w krótszym dystansie Biegu Górskiego, Biegu Walentynowym, Mistrzostwach Koszalina na dystansie 5000 metrów, wygrała koszalińską letnią milę biegową oraz triumfowała w całym sezonie SIANRUN.
Wśród mężczyzn wygrał debiutant — Patryk Prowancki, który był m.in. najlepszy w pierwszej Sianowskiej 5, biegu Politechniki, wygrał koszalińską letnią milę biegową.

Następnie po raz drugi w historii naszego nagradzania wręczyliśmy wyróżnienia w Galerii Sław. Chcieliśmy wyróżnić zawodnika i zawodniczkę, którzy w całej historii Runkingu się wyróżnili, a ponadto mają za sobą fantastyczny rok, mimo, że nie ma ich w dziesiątce — to należą do najlepszych biegaczy ULTRA w Polsce.

Trzecim biegaczem, który trafił do naszej — Galerii Sław jest wielbiciel biegów ultra. Jak sam mówi – to właśnie tam często nocą w trudnych warunkach pośrodku niczego odnajduje najwięcej przyjemności z biegania. Jego największymi sukcesami są: 5 miejsce w Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie (82 km), zwycięstwo oraz rekord trasy na dystansie 100 km podczas Ultramazury oraz udział w najbardziej wymagających górskich biegach w Polsce. Wielokrotnie startowałem oraz plasowałem się na podium w lokalnych biegach ulicznych oraz trailowych. Wzór dla wielu biegaczy z Koszalina i nie tylko. Trzeci podczas Pierwszego Sezonu RUNkingu oraz czwarty w czwartym sezonie RUNkingu – Miłosz Szkołuda!

Wśród kobiet nagrodziliśmy — wielbicielkę długiego biegania. Specjalistkę od zadań niewykonalnych. Umiejąca walczyć do samego końca. Wystarczy, że wspomnieć, że z czasem 11 godzin! 52 minut i 8 sekund triumfowała na dystansie 100 km na Pomarania Trail. Trzecia podczas pierwszego sezonu RUNkingu, druga podczas drugiego sezonu Runkingu – Karolina Chorąży.

Po uroczystej dekoracji zaprosiliśmy biegaczy do wspólnej fotografii. Ostatnim akcentem uroczystości był Quiz, który prowadziła Karolina Włodarczyk – właścicielka Koszalińskiego Centrum Stopy. Quiz przypadł do gustu uczestnikom.

Po przepięknej uroczystości odbyło się tradycyjne After Party, ale to co na After pozostawimy słodką tajemnicą. Podziękowania za „rozkręcenie imprezy” dla DJ’a Maćka. Napiszemy krótko… parkiet przez całą noc był PEŁNY TAŃCA.

Z Galą wrócimy za rok. Za tą sobotę dziękujemy. Był to wspaniały czas.

Zdjęcia: Jacek Imiołek
Tekst: Artur Rutkowski