Turniej im. S.Figasa: W 2021 bez rozgrywek?

Wszystko wskazuje, że mający 60 lat tradycji koszaliński turniej im. Stanisława Figasa nie dojdzie do skutku w 2021 roku. Pierwsza edycja turnieju miała miejsce w 1961 roku.

Niestety pandemia spowodowała, że turniej na sto procent nie odbędzie się w trakcie ferii zimowych. Z pewnego źródła wiemy, że trwają rozmowy, aby rozgrywki doszły do skutku.

Obecnie sprawa wygląda tak, że 61. edycja turnieju odbędzie się dopiero w 2022 roku. Miejmy nadzieję, że uda się zorganizować legendarny turniej w 2021 roku. Mocno trzymamy kciuki, aby tak się stało.

Zawody zawsze odbywały się w okresie ferii zimowych w Koszalinie. W tym 2021 roku miała odbyć się 61. edycja imprezy, której pomysłodawcą i przez wiele lat głównym organizatorem był związany z Gwardią Stanisław Figas.

Występując z pomysłem zorganizowania takiej właśnie imprezy dla najmłodszych, myślałem o zapewnieniu chłopcom możliwości startowania w liczących się grach, prowadzonych przez prawdziwych sędziów — wspominał po latach S. Figas. Obecnie turniej nosi jego imię (zmarł w 1996 r.).

Przez pierwszych 16 lat turniej rozgrywano systemem pucharowym i w jednej kategorii wiekowej. Od 1975 r. rozgrywki prowadzone są w dwóch grupach-starszych i młodszych. Przez długi czas turniej korzystał z gościnności wojska, grając w hali dawnego WOP. Później przeniesiono zmagania do hali Gwardia przy ul. Fałata.

W 2019 r. KOZPN postanowił zmienić nieco formułę zmagań. Fazę eliminacyjną rozegrano z podziałem na cztery regiony, w halach w Koszalinie, Dźwirzynie, Barwicach i Drawsku Pom. Półfinały i finały odbyły się tradycyjnie w hali Gwardii. Natomiast w 2020 roku w okrągłą 60. edycją finał odbył się w Hali Widowiskowo Sportowej.

 

Zabrania się kopiowania treści i zdjęć ze Sportowiec.info. Jesteś zainteresowany zdjęciem? Napisz: artur@sportowiec.info