Ofensywa FLEX Przewodnik trenera cz.2

W poprzednim artykule przedstawiłem historie i wszystkie dlaczego, po co, na co ataku FLEX. Dziś chciałem przedstawić podstawowe ustawienia i ruchy ataku.

Ustawienia początkowe ofensywy FLEX

Pierwszą rzeczą jaką będziesz musiał się nauczyć jest zasada kontynuacji ataku po wykoananiu pierwszego segemntu ruchów. Ta wiedza będzie wyjściem do dalszych kombinacji I wykorzystania ataku w zależności od decyzji obrońców.

Dwie główne pozycje jakie kreuje FLEX to:

 • łatwy lay-up spod kosza po zasłonie poziomej na dole
 • jump-shot po zasłonie pionowej I wyjściu z dołu w okolice linii rzutów wolnych (łokcia).

W podstawowej opcji ataku FLEX mamy 6 miejsc które MUSZĄ być zajęte przez naszych zawodników. Spokojnie…na boisku masz 5 zawodników a do obsadzenia 6 miejsc. Już tłumaczę.

rys. Jacek Imiołek

Zawsze musimy zająć dwa miejsca na górze obwodu (na obrazku 1 I 4), podobnie musimy zawsze zapełnić dwa miejsca na skrzydłach (2 I 3) I ostatnia pozycja 5. Tutaj center (najczęściej na początku) ma do wyboru jedną z dwóch opcji.

Zaczynając naukę ataku proponuje oznaczyć pozycje gumowymi plackami, by zawodnikowi ułatwić ustawienie a przy okazji ułatwić trenowanie spejsingu.

Zaczynamy. Podstawowe ustawienie FLEX to dwóch zawodników na górze (jeden z piłką), dwóch szeroko na skrzydłach (a nawet w rogach) I jeden zawodnik na low-post po stronie piłki.

rys. Jacek Imiołek
 1. podanie 1 do 4 uruchamia ruch
 2. 5 robi zasłone dla 3 (w zależności od obrony 3 idzie górą lub dołem- później będzie kiedy tak a kiedy tak:) )
 3. 4 podaje na łatwego lay-upa do 3 pod koszem jeżeli jednak nie udaje się podać pod kosz mamy kolejny wariant:
rys. Jacek Imiołek
 1. 1 robi pionową zasłonę w dół (down screen) dla 5
 2. 5 wychodzi na łokieć (elbow) do rzutu

jeżeli I tutaj nie znajdziemy pozycji, wszystko zaczyna się od nowa…tylko w drugą stronę:

rys. Jacek Imiołek
 1. następuje lekkie przemieszczenie zawodników I zabawa od nowa
 2. 5 wyskakuje na obwód, 1 ucieka do rogu
 3. 4 podaje do 5
rys. Jacek Imiołek
rys. Jacek Imiołek
 1. podanie 4 do 5 uruchamia zasłonę 3-2
 2. jeżeli 2 ma pod koszem czystą pozycje dostaje pass od 5 z góry I kończy akcje
 3. jeżeli nie ma podania pod kosz 4 robi down screen dla 3
 4. 3 wychodzi na łokieć (osobiste) I otrzymuje podanie od 5 do strzału

Dlaczego tak proste rozwiązanie jest tak skuteczne I tyle czasu koszykarskie tęgie umysły z niego korzystają?

Odpowiedzieć można byłoby jednym zdaniem: prostota jest skuteczna bo łatwo jej nauczyć. Jednak żeby tak było należy pamiętać by uczyć zawodników umiejętności indywidualnych I umiejetności stawiania dobrych zasłon, jak również róznież korzystania z nich. Przy zastosowaniu wszystkich warunków obrońca będzie miał kłopoty z samodzielną obroną przy obu zasłonach. Jeżeli postawimy mocną dobrą zasłonę, a korzystający z niej pójdzie bark-w-bark I odpowienio zwolni-przyśpieszy- obrońca będzie zmuszony skorzystać z pomocy obrońcy zawodnika stawiającego zasłonę. Tutaj może nastąpić lekkie oszukanie obrony, albowiem stawiający zasłonę może stać się największym wygranym. Ten bowiem zastawiając sie odpowiednio może byc pierwsza opcją do zdobywania punktów. Jeżeli pomyślimy że takie sekwencje zasłon mogą zdarzyć się 2…3 razy na 24 sekundy widzimy że dajemy obronie kilka sytuacji na błąd- który MUSIMY wychwycić I wykorzystać na swoją korzyść.

Już niebawem trzecia część naszej przygody z ofensywą FLEX. Omówimy w niej różne warianty początkowe oraz odpowiedzi na działania obrony. Zapraszam Jacek Imiołek