OFENSYWA FLEX PRZEWODNIK TRENERA CZ.3

Jak zaczynać atak FLEX (entries).

Teraz kiedy już wiemy jakie są główne założenia opisywanej ofensywy warto przejść do tematu “jak rozpocząć”?

FLEX ma tą zaletę, że wdrażać go można na różne sposoby za każdym razem czytając obrone. Na każdą jej “niespodziankę” postaram się pokazać Wam rozwiązanie najskuteczniejsze dla ofensywy.

Entries (rozpoczęcia) jakie zaprezentuje w pierwszej kolejności najlepiej zacząć stosować po czasie lub aucie- początkujące drużyny będą miały w tych momentach najlepszy pożądek by zaczynać atak. Dopiero z biegiem czasu należy wymagać od zawodników dobrego zajmowania pozycji w szybkim przechodzeniu z obrony do ataku. Tutaj najlepszym sposobem będzie komunikacja gestami,słowami…to już zostawiam Wam.

1-4 DÓŁ (opcja POST)

Jedną z dwóch opcji ustawinia początkowego 1-4 jest opcja na POST (czyli dogranie pod kosz). Zaczynamy z dwoma skrzydłami szeroko na ZERO, obie pozycje POST są zajęte przez wysokich. Jedynka kozłując wybiera stronę na którą zaczynamy atak. Center z przeciwnego POSTa wybiega na górę po podanie od 1. Dalej już wszystko wiemy: 5 robi zasłonę 2 po czym 1 zbiega (DOWN SCREEN) na zasłonę dla zasłaniającego 5 (SCREEN for SCREENER).


rys. Jacek Imiołek

1-4 DÓŁ (opcja ze skrzydłem- WING)

To co narysowałem wyżej, wygląda super I zdaje się, że więcej nie trzeba. Niestety obrona rzuca nam różne wyzwania I teraz pokażę co zrobić, gdy 4 jest odcinane od pierwszego podania (często w młodzieżowej koszykówce uczy się obrony odcięcia od podania, szczególnie pierwszego- kiedy jeszcze w miarę kontrolujemy sytuacje 🙂 ). Od słów do czynów:

Gdy obrona nie pozwala na pierwsze podanie do 4 center ze strony piłki 5 idzie na górę robić zasłonę 1. 1 przed skorzystaniem z zasłony oddaje piłkę do 2 (który na te potrzeby musi wyjść z ZERA- choćby po to by ułatwić podanie I nie dać się załapać w pułapkę w rogu boiska) . 1 scina UCLA CUT na dół LOW POST, 2 podaje do 5, ten przerzuca do 4. 1 robi zasłonę FLEX 2 a 5 zasłonę na dole DOWN SCREEN 1…i znów mamy FLEX’a

rys. Jacek Imiołek

BOX

Ta opcja zaczęcia ataku to nic innego jak czterech zawodników bez piłki ustawionych w BOXie (2 zawodników LOW POST + 2 zawodników na łokciach (ELBOW)). Gdy 1 przekozłuje na jedną ze stron, zawodnik z przeciwnego łokcia (tutaj 5) wychodzi po podanie od 1. Point guard (1) ścina do rogu na stronę piłki, w tym czasie 4 robi zasłonę na dół (DOWN SCREEN) 2.2 dostaje podanie od 5. 3 robi zasłonę FLEX dla 1 a 5 SCREEN for SCREENER dla 3…i mamy FLEX.

rys. Jacek Imiołek

1-4 wysoko (opcja ze skrzydłem WING)

Kolejne ustawienie 1-4, tym razem wysoko- ma dwa rozwiazania z POSTEM (centrem) oraz WING (ze skrzydłem). Przyjrzyjmy się na początku rozwiązaniu WING.

Początkowe ustawienie wymaga wyższego ustawienia skrzydeł. Już nie stoją w narożnikach (w zerze) a na przedłużeniu linii rzutów wolnych.

Jedynka zaczyna przekozłowując na jedną ze stron I podaje do skrzydła 2. Po podaniu dostaje zasłonę od 5 I ścina na dół (UCLA cut). Jeżeli 2 ma podanie do 1 podaje I mamy koniec akcji, jeżeli nie podaje do 5, 5 do 4. W tym czasie po stronie bez piłki dzieje się FLEX. 1 zasłona do 2 a 5 DOWN SCREEN do 1. Warto dla spejsingu w czasie grania FLEXA po stronie bez piłki by skrzydło po stronie piłki 3 spróbowało BACK DOORa lub zbiegło do ZERA.

W tym momencie 3 ma również szansę na ścięcie za plecy obrońcy (BACK DOOR) I podanie od 4 na łatwy rzut (lay-up)
rys. Jacek Imiołek

1-4 wysoko (POST)

Sytuacja wyjściowa jak wyżej. Gdy obrona odcina 2 od podania 1 podaje do 5. W tym czasie drugi wysoki 4 scina na LOW POST po stronie piłki. 5 podanie powrotne do 1.

W tym momencie znów zaczynamy FLEX. 4 zasłona dla 2 I 5 DOWN SCREEN dla 4.

rys. Jacek Imiołek

Powyższe opcje możemy wykorzystać jak pisałem wcześniej po czasie jako atak pozycyjny. Kolejnymi opcjami będą rozwiązania z autu z linii końcowej (BLOB- ang. Base Line Out of Bounds) oraz działania na określone zachowania obrony. To co? Widzimy się w części 4?