OFENSYWA FLEX PRZEWODNIK TRENERA CZ.4

W ostatniej części mówiłem o tym jak zaczynać atak FLEX. W czwartej części chcę Wam pokazać jak można wykorzystać FLEX przy autach końcowych (BLOB) i bocznym (SLOB).

Aut 1

Pierwszy aut końcowy zaczynamy w ustawieniu jak poniżej. Na sygnał wyrzucającego 2 I 4 robią skośne (diagonalne) zasłony (równocześnie) 1 I 5. 5 zajmuje miejsce na LOW POST 1 natomiast dostaje podanie z autu. 3 po podaniu biegnie na GÓRE (po drodze otrzymuje zasłonę od 4 (który zaraz po zasłonie uciega do ZERA). 1 podaje do 2, 2 do 3 I zaczynamy FLEX. 5 robi zasłone 1 I dostaje zasłonę do góry od 2.

rys. Jacek Imiołek

W Pierwszym kroku obaj zawodnicy z ELBOW (HIGH POST) biegną do wewnatrz. Warto, szczególnie gdy gramy ten aut pierwszy raz w meczu, zmienić kąt stawiania zasłony przez 4 na zewnątrz. Wtedy mamy szanse zaskoczyć przeciwnika szybkim rozwiązaniem I łatwym rzutem spod kosza przez 5.

rys. Jacek Imiołek

AUT 2

Początkowe ustawienie drugiego autu to 4 zawodników nisko. Po sygnale GRAMY zawodnik z LOW POST bliżej piłki wyskakuje na obwód (tutaj 4), gdzie dostaje podanie lobem. Zaraz za 4 na góre rusza 5. 4 podaje do 5, 3 wyskakuje z autu I robi zasłonę FLEX dla 1 a 4 DOWN SCREEN dla 3.

AUT 3

Kolejnym autem jest aut z linii bocznej (SLOB ang. SideLine Out of Bounds).

Zawodnicy ustawiają się w klasycznym BOXie. 5 daje DOWN SCREEN dla 1. 1 wychodzi po piłkę. W tym samym czasie 4 robi zasłonę w plecy (BACK SCREEN) dla 3. Tutaj warto by wyrzucający zerknął jeszcze na LOB PASS do 3 na ALLEY OOP. 1 podaje do 4. 5 robi zasłonę FLEX dla wybiegającego z autu 2 a 1 DOWN SCREEN dla 5

rys. Jacek Imiołek

Sygnałem jaki daje wyrzucający po tym jak dostanie piłkę od sędziego może być głośne GRAMY lub mocne uderzenie w piłkę. Oczywiście w przypadku bardzo głośnych kibiców każdy zawodnik musi być przygotowany I czujny. Rady dla wyrzucającego: nie bierz za szybko piłki od sędziego, daj drużynie się ustawić. Jeżeli widzisz, że nie ma porządku poproś sędziego by np. pozwolił Ci zawiązać buta:) Pamiętaj by nazwę autu który chcesz grać, zakomunikować kolegom głośno i wyraźnie.