Weekend z Koszykówką – Kolejne sensacje!

Rok 2023 na polskich parkietach wygląda bardzo interesująco, ponownie mieliśmy świetne spotkania na najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce – Zapraszamy!

Energa Basket Liga rozgrywała 17 kolejkę, którą w czwartek 19 stycznia rozpoczęli koszykarze Enea Zastalu BC Zielona Góra i Kinga Szczecin. 1 połowa szła po myśli gości, którzy w 2 kwarcie zrobili sobie bezpieczną przewagę +15, a do przerwy +9, zawodnicy trenera Miłoszewskiego robili wszystko tak jak należy, trafiali trójki, wymuszali rzuty wolne i celnie kończyli lay-upy. Po Przerwie trener Vidin wziął w garść swoją ekipę i Zastal zdominował przyjezdnych w 3 kwarcie aż 25-10 ! Świetny atak połączony z jeszcze lepszą defensywą zapowiadał,że gospodarze to spotkanie jednak wezmą, tak się nie stało, bo King potrafił w 4 kwarcie wrócić do gry, a po świetnym rzucie 3+1 w wykonaniu Tony’ego Meiera Szczecin wyjechał z Zielonej Góry zwycięski!

Hadzibegović – 13pkt 10zb
Meier – 25pkt 4/4 za 3pkt.

W Piątek czekaliśmy na dobrze zapowiadające się spotkanie Anwilu Włocławek z Sokołem Łańcut, gospodarze podrażnieni serią porażek mieli okazję ją przerwać.
Od początku wydawać się mogło, że mecz będzie wyrównany, pierwsza kwarta była minimalnie na plus dla gości 20-18, jednak już w 2 kwarcie Goście pokazali to co mają najlepsze w ataku , czyli – rzuty za 3 punkty i szybka gra z kontry, do przerwy Łańcut wyrobił sobie 15-sto punktową zaliczkę i dużo osób nie wierzyło, aby Anwil po przerwie mógł się podnieść. Tak niestety dla kibiców z Włocławka było – Sokół od początku 2 połowy kontynuował swoją grę niszcząc obronę gospodarzy i po rzucie Filipa Struskiego za 3 wyszli na prowadzenie nawet 24-punktami 69:45! Prawdziwy progrom w wykonaniu zawodników trenera Marka Łukomskiego. 4 kwarta to już było dowiezienie wyniku, Anwil próbował – ale brakowało czasu,udało się zejść nawet na 7 „oczek” finalnie podopieczni trenera Frasunkiewicza zostali wybuczeni i przegrali 5-te spotkanie z rzędu na parkietach Energa Basket Ligi. Beniaminek ligi idzie po swoje wygrywając 6-sty mecz w tym sezonie. Na Pochwałę zasługuje też media team Sokoła Łańcut, który zrobił w trakcie sezonu niesamowity progres, kolejny raz mogliśmy ujrzeć kulisy meczu na ich kanale youtube:

W Sobotę we Wrocławiu dostaliśmy dużo emocji – Dalej walczący z kontuzjami zawodnicy Śląska Wrocław gościli Legię Warszawę, zespół ze stolicy przyjechał z nowym rozgrywającym – Kyle Vinalesem, który już w pierwszym swoim spotkaniu pokazał, że może być dla Legii lepszym zawodnikiem niż Ray McCallum. Był to bardzo wyrównany mecz, drużyny nie dawały sobie odjechać rywalom na więcej niż 5-7pkt, a po chwili i tak Ci drudzy wracali do wyniku, jednak przez prawie 3 kwarty to Legia była lepszą drużyną, dopiero pod koniec kwarty koszykarze Śląska wyszli na jednopunktowe prowadzenie, w 4 kwarcie ponownie mieliśmy wymianę ciosów,która tym razem padła łupem dla Śląska – po celnych rzutach Bibbsa i Martina zawodnicy Śląska zyskali 8-punktowe prowadzenie i już nie oddali Legii wygranej kończąc finalnie wynikiem 83:77

Martin – 20pkt 6zb 5ast
Vinales – 22pkt 5ast

Kończąc temat spotkań w Energa Basket Lidze w niedzielę doszło do przełamania złej passy w zespole Arriva Twarde Pierniki Toruń, drużya walczy o utrzymanie, a po wygranej z Arką Gdynia i porażce Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz kibice z Torunia mogą coraz bardziej optymistycznie patrzyć w przyszłość.
Już od 1 kwarty Torunianie pokazali się z świetnej strony dominując po obu stronach parkietu – trójki wpadały jak szalone, a każdy z koszykarzy, który był na parkiecie zdobywał punkty, Arka nie miała żadnej odpowiedzi i po 10 minutach wynik na tablicy wyglądał źle dla kibiców z Gdynii: 14-28, nic się w 2 kwarcie nie zmieniło i po 1 połowie Twarde Pierniki prowadzili aż różnicą 19-stu oczek! 56:37! To ustawiło spotkanie, resztę meczu mogliśmy oglądać bez większych emocji, Arka ostatecznie zeszła do 12-stu punktów i przegrała u siebie 87:99, była to 9 porażka w ostatnich 11 meczach Suzuki Arki Gdynia.

BM Stal Ostrów Wielkopolski – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 74:84

MVP Kolejki został Gabe DeVoe (Polski Cukier Start Lublin) Autor 34pkt, 7zb i 8ast

Suzuki 1 liga Mężczyzn przyzwyczaiła nas w tym sezonie do sensacji,bądź jednostronnych starć w każdej kolejce, a ta 21-wsza miała to wszystko.

Kolejke otwieraliśmy w Bytomiu, gdzie Beniaminek ligi podejmował WKK Wrocław, faworytem była zdecydowanie drużyna przyjezdnych,jednak oni nas już w tym sezonie przyzwyczaili do tego,że wpadki często się u nich zdarzają – tak było i tym razem, mimo prowadzenia przez prawie 27minut w meczu goście przegrali z BS Polonia Bytom 74:76, Gospodarze zasługują na pochwałę w tym meczu, jeszcze na 4min przed końcem przegrywali 59:68,by ostatecznie dogonić rywala i zwyciężyć to ciężkie starcie, punkty na zwycięstwo rzucił Alfonso Willis.

Willis – 19pkt, 12zb, 5ast
Kiwilsza – 11pkt, 13zb

Miasto Szkła Krosno u siebie wygląda na inną drużynę niż jest na wyjazdach, aktualnie ich bilans prezentuje się następująco: 8-3 u siebie i 3-7 na wyjeździe. Do Krosna przyjechała Polonia Warszawa – Najlepiej wyglądający aktualnie beniaminek ligi, z świetnym bilansem w ostatnich 10 meczach: 7-3, jednak dobrą passę udało się przerwać zawodnikom z Krosna, Duet Jankowski&Dubults zdominowali mecz zdobywając razem 41oczek, po stronie gości klasycznie świetnie się prezentował Patryk Pełka – autor 15punktów. Słabo na chwilę obecną prezentuje się nowe wzmocnienie w postaci obcokrajowca, Samson Barnes-Thompkins nie wygląda na świetne wzmocnienie. Miasto Szkła zwycięża 76:64 i jest naprawdę blisko strefy play-off.

Dubults – 21pkt, 8zb
Pełka – 15pkt, 5zb

W Hicie kolejki Sensation Kotwica Kołobrzeg gościła u siebie Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, niestety słaba forma nie opuszcza drużynę znad morza i ten fakt wykorzystuje świetnie Górnik, który mimo wielkich problemów w ataku w 1 połowie (tylko 31 zdobytych punktów) wygrywa spokojnie na ciężkim terenie 85:72 i ponownie zaczyna być uznawany za głównego faworyta do awansu klasę wyżej. W Kołobrzegu duet Washington&Pułkotycki zdobyli razem 40pkt i jest to chyba jedyny plus z tego meczu dla gospodarzy. Po Stronie Górnika świetnie wyglądał Arinze Chidom – Obcokrajowiec w końcówce poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. Ponownie Strefa w wykonaniu Wałbrzycha wygrała mecz.