Jak trafiać do kosza cz.3

fot. Jacek Imiołek

DLA TRENERÓW

Pokażę kilka ćwiczeń jakich używam na swoich treningach. Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione zestawy na odpowiedni trening. Zwróce tylko uwagę byś na treningu rzutowym dobierał ćwiczenia tak by zawodnik oddawał rózne rzuty, tym samym ćwiczył ogniskowanie koncentacji z jednego ośrodka (łapanie piłki po koźle i rzut, wyjście po zasłonie+ chwyt + rzut itp. itd.) na środku obręczy. Czyli niech to będą rzuty:

  • po koźle
  • różnego rodzaju wykończenia spod kosza z obu stron
  • po zasłonie (jako wychodzący, jako kozłujący i jako rollujący)
  • na jedno tempo (z wyskokiem lub ze zwodem „dream shake”)
  • na dwa tempa
  • floatery z jednej i dwóch nóg
  • z obrońcą

im więcej różnorodnych rzutów i sytuacji tym lepiej. Zawodnik będzie pewniejszy swoich umiejetności jak poszerzy wachlarz zagrań.

  1. ROZGRZEWKA

opis ćwiczenia

zawodnik z piłką rzuca z pozycji:

1,2,3- po 10 celnych bez dotknięcia obręczy (tylko czyste rzuty celne)- sprawdzamy technikę, oddajemy rzuty z nóg, kontrolujemy rzut

4,5,6,7,8- po 5 celnych – podobnie jak wyżej kontrolujemy wszystkie elementy

5 pozycji 5 celnych (rzuty po koźle)

opis ćwiczenia

zawodnicy (każdy z piłką) rzucają z pozycji 5 5 celnych. Każdy po rzucie zbiera swoją piłkę i obiega pachołek na środku. Można podzielić drużynę na 2 i robic konkurencję pomiędzy ekipami (kto pierwszy). Można dodać rzuty za 3 z tych samych pozycji (zero, 45 i top) jako uzupełnienie rozgrzewki (bardziej zaawansowani zawodnicy)

30 celnych (po podaniu)

opis ćwiczenia

dzielimy drużyne na dwa kosze (po 5..6 zawodników) każda ekipa ma 3 piłki (jeżeli mamy więcej zawodników ustalami ilość piłek mniejsza niż zawodników o minimum 2). Zawodnik rzuca, zbiera po sobie, podaje do wolnego kolegi/koleżanki, wychodzi na pozycje i czeka na podanie.

Poza samym rzucaniem namawiamy zawodników do komunikacji (by zbierający wiedział komu podać) co później zaowocuje w czasie trenowania obrony. Wygrywa ekipa która pierwsza trafi 30 rzutów (ilość dostosuj do poziomu drużyny). Możemy stosować różne odległości rzutów. Pamiętaj jednak by zaczynać od rzutów bliskich np.zza trumny i stopniowo oddalaj się aż do rzutów za 3pkt.

7 celnych po zasłonie do piłki

opis ćwiczenia

1- zawodnik ataku

1- obrońca

2- bez piłki, 3,4…z piłkami

1 dostaje zasłonę od 2

3 podaje do 1 (rzut po zasłonie, z prawej strony praca nóg lewa-prawa)

obrońca 1 staje się atakującym, zasłaniający 2 obrońcą i 3 robi zasłonę 4 podaje i tak aż do dopowiedniej ilości celnych rzutów.

Rzuty po wyjściu zza zasłony

opis ćwiczenia

4 wybiega do góry po zasłonie

1 podaje

4 rzuca i zbiera po sobie (zmienia rząd)

1 biegnie na dól po zasłonie

5 podaje do 1 ten oddaje rzut

do określonej ilości celnych rzutów.Oczywiście pachołki można przesuwać w zależności od zaawansowania grupy. Zwracaj uwagę na odpowiednią pracę nóg po wyjściu zza zasłony. Ćwiczenie możmy przeprowadzić w dwóch kierunkach góra dół jak na rysunku, oraz lewo- prawo jak poniżej

pamiętaj by zmieniać strony!!!

Rzuty po pick’n’roll/hand-off (kozłujący i rollujący)

opis ćwiczenia

zawodnik 1 podaje do 5

1 robi zasłonę 5

5 kozłuje po zasłonie, wychodzi do rzutu (zwróć uwagę by 5 z piłką odpowienio ustawił sobie obrońce- może odkozłować lekko od zasłony- by odpowienio przyśpieszył korzystając z zasłony, by szedł bark w bark z zasłaniającym żeby obrońca się nie prześliznął między nimi w czasie meczu)

poniżej opcja z rzutami rollującego. Pamiętaj by zmieniać pozycje. Zamiast zasłony 1 może podkozłować do 5 i dać hand-offa- reszta ćwiczenia bez zmian.

PODSUMOWANIE

Teraz już wiesz co to jest koncentracja przy rzucie, wiesz na czym się skupiać. Nie na darmo Stephen Curry zapytany rodzica o radę by jego dziecko rzucało jak słynny strzelec Golden State odpowiedział „powtarzalność”. Tylko Twoje chęci do ciężkiej pracy stoją na przeszkodzie do poparawienia swoich skuteczności. Pamiętaj nie przyjdzie to łatwo i szybko…godziny spędzone na boisku, litry wylanego potu będą miarą Twojego postępu. Wierzę, że dzięki temu materiałowi osiągniesz swoj cel, będziesz bardziej regularny i skuteczny. Pracując z jedym z najlepszych strzelców w naszym kraju Kubą Dłoniakiem zapewniam Was, że ten facet zaczyna KAŻDY swoj trening ćwiczeniem numer 1…KAŻDY JEDEN TRENING. Także zaczynaj od podstaw i osiągaj w nich perfekcje podobnie jak Kuba…który w zeszłym sezonie (prawie 40 lat) zdobywał 16 punktów na mecz w 1 lidze!!!.

Także bez ściemniania…do roboty

Jacek Imiołek