OFENSYWA FLEX PRZEWODNIK TRENERA CZ.5

Myślę, że po ostatniej części mojego poradnika samemu śmiało dajesz radę znaleźć swoje rozwiązania autowe. Przedstawione tutaj mają ułatwić Ci setup FLEXA, ale I pokazać że samemu możesz stworzyć swoje ustawienia. Wszak każda drużyna jest inna I każda ma innego GO TO GUYA (cytując naszego znanego komentatora) a wiadomo ze rozwiązania taktyczne mają być jak najskuteczniejsze.

Zajmijmy się teraz różnymi taktykami obronnymi z jakimi będziemy się mierzyć. Pokażę Wam jak można z nimi “walczyć”.

Jedną z podstawowych taktyk obronnych przeciwko każdemu atakowi jest odcięcie pierwszego podania (FIRST PASS DENIAL). Już wyżej o tym wspominałem I nawet dałem rozwiązanie co robić gdy tak się dzieje. Teraz tematem zajmę się głębiej.

Ścięcie BACKDOOR

Gdy zawodnik 4 jest odcinany mocno może on spróbować BACKDOORa. Ja osobiście uczę by zawodnik który widzi ze obrońca ma chociaż jedną noge za linią rzutów 3 punktowych natychmiast korzystał z BACKDOORa. Nie stosujcie tez zwodów przy BACKDOOR, w drużynach młodzieżowych to nie działa I często skutkuje strata I rozkładaniem rąk obu zawodników zainteresowanych. Nawet wśród seniorów fejkowanie BACKDOORa wymaga dobrego zgrania I jeszcze lepszej komunikacji między zawodnikami. Wracając do akcji 4 musi wykonać szybkie I zdecydowane ścięcie za plecy obrońcy MOCNO DO KOSZA. Jeżeli nie dostanie podania (tutaj szanse sa w pierwszych 2…3 akcjach) 2 rotuje w miejsce 4 a ten zajmuje miejsce 2.

rys. Jacek Imiołek

Wymiana na górze

Tutaj sprawa jest prosta. Jeżeli 4 jest odcinane (I juz zdobyliśmy 6 pkt po BACKDOORach 🙂 ) najprościej będzie gdy dwaj obwodowi zawodnicy po prostu zamienią się miejscami. 1 przekozłowuje na stronę 4 a 4 lekkim bananem biegnie na miejsce 1. To uruchamia atak bez podania- całą resztę już znacie.

Są trenerzy którzy stosują też podanie do 32 I zasłona pozioma międzu 1 I 4 I podanie do 1. Ja odradzam te rozwiązania szczególnie ze pierwsze podanie między 1 I 2 jest dość ryzykowne I potrzeba naprawde doświadzcenia by to wykonać…także nie dla początkujących.

rys. Jacek Imiołek

Oczywiście nudno by było gdyby to byłe jedyne rozwiązania. Teraz przedstawię kilka rozwiązań z użyciem zawodnika w narożniku. Pamiętajcie jednak by zawodnikom pokazać 2 max 3 rozwiązania. Gdy już będą je znali perfekcyjnie smiało możecie pokazać kolejne, choć wierzę, że sami je sobie znajdą- jeżeli tak się stanie to smiało możecie się nazywać super trenerami.

Pamiętajcie o jednym. Jeżeli mamy podanie do rogu starajcie się dograć piłkę na LOW POST. Stamtąd najłatwiej o punkty a przy okazji zadowolicie swojego “wielkoluda” otrzymaniem piłki po cięzkiej walce pod koszem (a uwierzcie mi nie ma nic bardziej denerwującego dla centra gdy wywalczy sobie pozycje a gracz obwodowy go nie obsługuje). Także podanie do rogu…1…2 sekundy…nie ma podania na LOW POST…akcje gramy dalej.

Podaj I biegnij (GIVE AND GO)

Opcja ta nie jest może zbyt otwierającą drogę do łatwych punktów, ale przy nacisku na 1 I odcinaniu 4 sciąga ciśnienie z rozgrywającego I pozwala uruchomić nasz atak.

1 po podaniu do 3 w narożniku scina przez środek do przeciwległego narożnika. 4 V-cut do piłki od 3, 2 wychodzi w miejsce 4. 4 podaje do 2 I możemy zacząć atak.

ak piszę wyżej nie mamy tu łatwych podań od 3 do ścinającego 1 ani do ścinającego 4 (przy V-cut mógłby spróbować zbiec do kosza). Powodem jest 5 na LOW POST. Co jednak zyskujemy? Obie próby ścięcia powodują, że obrońca 5 będzie czujny I może lekko odpuścić krycie swojego, co ułatwi ustawienie 5 I podanie do niego- w rezutlacie mamy jednak dosyć łatwe punkty. Pamiętaj by ścinający zbiegali PO PIŁKĘ a nie tylko dlatego ze tak narysowałeś na tablicy. Takim zachowaniem maja szansę zwiększyć zainteresowanie obrońcy 5 I ułatwić zdobycie punktów.

rys. Jacek Imiołek

Ścięcie UCLA

Kolejnym, dość popularnym rozwiązaniem jest UCLA CUT. W tej opcji akcja przebiega według następujących kroków. 1 podaje do 3 w rogu (na potrzeby podania 3 może wyjść nieco z rogu). 5 robi BACK SCREEN dla 1- który zbiega na LOW POST (to jest właśnie UCLA CUT). Gdy 3 nie ma podania do zbiegającego 1, podaje do POPującego 5. W tym czasie 4 (gdy jest mocno odciany) robi DOWN SCREEN dla 2 który wychodzi po podanie zaczynające FLEX po przeciwnej stronie.

rys. Jacek Imiołek

Gdy 4 ma już piłkę tylko dla przypomnienia bez rysowania: 1 FLEX do 3, 5 DOWNSCREEN dla 1. O jedynce na LOW POST jeszcze napiszę dalej, ale zapamiętaj tą opcje…tworzy MISMATCHe.

Skozłowanie na stronę (Dribble entry)

Gdy naprawdę obrońcy super hiper mocno kryją I jednynka nie może znaleźć podania…skozłowuje na stronę I zaczyna zabawę.

1 skozłowuje na stronę 3. 3 bananem (obiegnięciem wokół 5) zajmuje miejsce 1. 1 oddaje piłkę do 3, 3 do 4 I…tak zgadłeś…gramy ATAK FLEX 🙂

rys. Jacek Imiołek

Podający zasłaniającym (POINT SCREENER)

Zawodnik który podaje piłkę do rogu staje się stawiającym zasłony. I tak: po podaniu do rogu poprawia kąt stawiania zasłony schodząc lekko poniżej linii rzutów za 3 (taki V-CUT zakończony zasłoną) I stawia zasłonę dla 4 który wychodzi po piłkę od 3. 1 kontynuuje swoje stawianie zasłon robiąc DOWN SCREEN dla 2, który wychodzi na góre I otrzymuje podanie rozpoczynające atak. 1 musi pamiętać by po ostatniej załonie uciekł na potrzeby spejsingu czy bardziej po polsku przestrzeningu do rogu (CORNERA).Dalej już wszystko wiemy 5 zasłona FLEX do 3 I 4 DOWN SCREEN dla 5

rys.Jacek Imiołek

STAGGER (podwójna zasłona)

W tej opcji wykorzystujemy nowy element w naszych rozważaniach na temat FLEXa, STAGGER. STAGGER to nic innego jak dwie nastepujące po sobie zasłony dla jednego zawodnika. Zaraz pokażę z czym to się je.

Po podaniu 1 do 3 obaj zawodnicy obwodowi stawiają STAGGERA dla zawodnika w narożniku bez piłki. Najpierw 4 później 1. 4 po swojej zasłonie goni do rogu, 1 POPuje na miejsce 4. 3 podaje do 2, ten do 1 I znów FLEX

rys.Jacek Imiołek

To na tyle jeżeli chodzi o rozwiązania z narożnikiem. Myśle, że macie teraz naprawdę kilka opcji by poradzić sobie z odcinaniem od podania. Oczywiście rozwiązania z pewnością mogą być modyfikowane na Wasze potrzeby, do czego serdecznie namawiam.

Kolejną taktyką obrony w walce z zasłonami bez piłki jest SWITCH na każdej zasłonie. Jeżeli obrona dobrze się komunikuj to też dobrze zmienia obronę na zasłonie. Aby mieć możliwość wykorzystania naszego ataku by dostarczyć piłkę tam gdzie chcemy mam dla Was kilka rozwiązań. Aby je wprowadzić w życie musisz nauczć stawiającego zasłony POPowania ale I SEALowania.

SEAL

O ile POPy już były (po zasłonie zawodnik wyskakuje, najczęściej na obwód a nie ROLLuje na dól) to SEALowanie polega na tym, że zasłaniający bierze na plecy zawodnika na którym stawia zasłonę I gdy korzystający z zasłony przebiegnie (zabierając SWITCHującego obrońcę) ten obraca się do piłki z zawodnikiem obrony na plecach. Takie zagranie wymaga umiejętności “brania na plecy” zasłaniającego ale I wyłapania momentu podania przez zawodnika z obwodu. Ta taktyka to kopalnia punktów spod kosza lub linii rzutów wolnych albowiem obrońca na plecach najczęściej z powodu spoźnienia fauluje jak tylko zasłaniający dostanie podanie.

rys. Jacek Imiołek

Widzimy, że 3 zabiera O5 natomiast 5 po zasłonie SEALuje O3 na plecach I obraca się do piłki…wręcz wymagając podania od 4.

Warto zapamiętać, że to drużyna ataku -przy SWITCHach każdej zasłony- decyduje o tym kto kryje kogo. To oczywiście opcje dla bardziej doświadczonych zawodników, którzy zasłonami doprowadzą do poważnych MISMATCHy. Ja proponuje wtedy IZOLACJE MISMATCHa I łatwe ogranie niższego czy wolniejszego obrońcy. Poza doświadczeniem zawodników, warto też dostarczyć im informacje o zawodnikach drużyny przeciwnej. Dobry zawodnik odczyta kto go broni I będzie wiedział czy sobie poradzi łatwiej z tym czy innym obrońcą.

DOWNSCREEN

To jedna z ciekawszych koncepcji. Tutaj będziemy stawiać zasłonę na własnym obrońcy…tak, tak…pamiętaj że obrona SWITCHuje wszystko.

rys. Jacek Imiołek

Akcja ta polega na tym że zawodnik który stawia DOWNSCREEN idzie na dół I stawia zasłonę na obrońcy który broni właśnie jego.

Oto co się dzieje na obrazku: 5 FLEX do 3, ten zabiera O5. 1 idzie stawiać DOWNSCREEN, musi “wyczuć” moment gdy O1 przejmie 5. Ten moment jest kluczowy do odskoczenia (zerwania) zasłony. Podobnie jak z SEALem dużymi umiejętnościami musi wykazać się podający bo 1 będzie wolny dosłownie chwilkę. By ułatwić podanie 1 musi “zerwać” sie z zasłony z dwoma rękoma do piłki…może nawet krzyknąć PIŁA!!!

CIERPLIWOŚĆ

Może najprostsza rada z wszystkich tutaj, ale gdy grasz ataki w koszykówce musisz być cierpliwy jak w życiu. Z doświadczenia wiem, że po kilku ruchach ataku, kilku SWITCHach obrona gdzieś popełni błąd. By nauczyć zawodników cierpliwości graj dużo gierek LIVE na krótkie czasy z przewagą punktową jednej z drużyn. Na przykład 2 minuty, drużyna A ma 6 punktów przewagi. Tym samym uczysz agrsywnej obrony drużynę B I cierpliwości drużyny A…dla której mijający czas jest młynem na wodę a punkty musi zdobyć…bo np.6 punktów w 2 minuty łatwo stracić. Zawodnicy drużyny A nauczą się gdzie obrona może popełniać błędy I będzie szukać odpowiedniego miejsca I czasu na wykończenie akcji.

JEDYNKA NA LOW POST

Gdy wiemy, że drużyna przeciwna SWITCHuje wszystko, warto zacząć z jedynką na LOW POST a centrem w ZERZE. Już pierwsza załona FLEX może nam dać MISMATCH albowiem piątka (teoretycznie najwyższy I najsilniejszy zawodnik) kończy pod koszem z obrońcą jedynki (teoretycznie mniejszym I słabszym zawodnikiem). Sprawdź wyżej jak możesz doprowadzić do sytuacji z jednynką na LOW POST. Niech UCLA CUT będzie podpowiedzią.

rys. Jacek Imiołek

PODSUMOWANIE

Wprowadzając atak FLEX warto byś porozmawiał z bardziej doświadczonymi trenerami. Zauważ, że w moich rysunkach zawodnik z ZERA który korzysta z zasłony FLEX robi zwód do końcowej I wbiega po piłkę do środka. Może na Twoje potrzeby lepsza była by sytuacja gdy zawodnik korzystający z zasłony biegał odwrotnie niż tu. Pamiętaj jadnak, że zmieniając opcje wyjścia musisz zmienić też kąt stawianej zasłony. Wydaje mi się, że zawodnicy korzystający z FLEXa dostaną kolejną porcje koszykarskiego IQ albowiem obrona będzie robiła wszystko by utrudnić Ci granie a Twój spryt, umiejętność czytania obrony będzie kluczowy by osiągnąć sukces w możliwie jak największej ilości akcji.

Pamiętaj też, że celem ataku jest zdobycie punktów. Niech nie zgubi Cię to, żę drużyna pięknie egzekwuje ruchy ataku a nie wie kiedy zaatakować kosz. To najgorszy błąd jaki mógłbyś popełnić jako trener. Każde podanie, każdy ruch można I należy zerwać jeżeli pojawia się możliwość zdobycia punktów. Doświadczenie zawodników spowoduje, że te momenty będą wybierać jak skuteczniej wraz z ilością treningów I gier.

Kończąc uważam, że najwcześniej możemy wprowadzać atak FLEX lub jego elementy w wieku 15 lat. Zawodnik musi potrafić stawiać solidne zasłony, korzystać szczelnie z zasłon, rzucić z “osobowych” po wyjsciu z zasłony, SEALować I mieć pojęcie co to SPACEing.

Wszystkie rysunki wykonałem korzystając ze strony internetowej FIBA FOR COACHES